ABD ’deki yabancı öğrenci sayısında rekor

Amerika Birleşik Devletleri ‘nde yayımlanan bir rapora göre, 2018 – 2019 eğitim yılında ülkede öğrenim gören yabancı öğrenci sayısının artarak 1 milyon 95 bin 299 ‘ ulaşarak bir rekor kırdığı belirtildi. Bu yabancı öğrenci sayısının 10 bin 159 ’unu ise Türk öğrenciler oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Eğitim ile birlikte Kültür Dairesi ile Uluslararası Eğitim Enstitüsü tarafından hazırlanan ve ülkedeki yabancı öğrencilere yönelik içeriği olan, “Open Doors 2019” isimli rapor yayımlandı.

Açıklanan rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri ‘nde son 4 senede 1 milyondan fazla yurt dışından gelen öğrenci bulunuyor. Bu yıl bu sayı geçtiğimiz yıla göre % 0,05 bir artışla 1 milyon 95 bin 299’a ulaştı ve tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

EN FAZLA ÖĞRENCİ ÇİN ‘DEN

Son on yıl göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri ‘ne yurt dışından en çok öğrenci yollayan ülke ünvanı ise Çin ‘e ait. Çin, 2018 – 2019 eğitim – öğretim döneminde 369 bin 548 öğrenci yolladı.

Bu sıralamada Çin ’in ardından 202 bin 014 öğrenci ile Hindistan gelirken üçüncü ülke 52 bin 250 öğrenci ile Güney Kore, dördüncü ülke 37 bin 80 öğrenci ile birlikte Suudi Arabistan ve beşinci ülke olarak da 26 bin 122 öğrenci sayısı ile Kanada izledi.

ABD ’de 10 bin 159 Türk öğrenci bulunuyor

Raporda yayınlanan bir diğer bilgiye göre ise, 2018 – 2019 eğitim yılında Amerika Birleşik Devletleri ‘nde öğrenim gören Türk öğrenci sayısı ise bir yıl öncesine göre % 3,4 oranında azalarak 10 bin 159 ’a gerilemiş bulunuyor.

ABD’ye yurt dışından en çok öğrenci yollayan ülkeler sıralamasında Türkiye 15 ’inci sırada yer alıyor. Türk öğrencilerin 2018 yılında ABD ekonomisine katkısı ise 419 milyon dolar olarak açıklandı.

Ayrıca 2018 – 2019 öğretim yılında Amerika ‘dan Türkiye ’ye eğitim için giden öğrenci sayısı ise 78 olarak açıklandı. ABD ’nin yurt dışına öğrenci yolladığı ülkeler sıralamasında ise Türkiye 109 ’uncu sırada olarak listede yer aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilerine göre ise 2018 yılında uluslararası öğrencilerin Amerika ekonomisine olan katkısı, bir önceki seneye göre % 5,5 oranında yükselerek 44,7 milyar dolar oldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. sir.altan says:

    ….amerika buyuk bir ulke ve ayni zamanda dunya siralamasinda iyi derecelere giren universiteleri cok,egitim de ingilizce…Yabanci bir ulkede egitim gormek madden kolay degildir,talebe gonderen ailelerin de maddi durumlari iyi olmalidir.
    ….amerikada universite bitirince ya-da master yapinca,talebeye galiba 18 ay kadar deneme ve tecrube sahibi olmasi icin amerikada oturma izni veriliyor,universite ve staj suresi derken belki 5 yil amerikada yasanmis olunuyor,bu sayede yesil kart ve vatandasligam muracaat hakkida doguyor.Staj yaptigi firma kisi den memnun olursa sponsor olabiliyor,neticede daha cok amerikada yerlesme sansi yukseliyor.
    ..amerika buyuk ulke,iyi bir tahsili veya meslegi olanlar icinde iyi para kazanilacak bir ulke,amerikada alinan bir diploma dunyanin her yerinde sorgusuz sualsiz gecerli olur.