Abdestbozan Otunun Faydaları

Abdestbozan otu nedir? Abdestbozan otu ne işe yarar, neye iyi gelir? Abdestbozan otu nasıl kullanılır? Faydaları, zararları nelerdir?

Abdestbozan otu, rutubetli alanlarda yetişen beyaz çiçekli, yabani bir bitkidir. Gülgiller familyasındandır. “Pimpinella saxisfrage” ve “poterium spinosum” diye de adlandırılır. Kökü acıdır. Abdestbozan otunun çiçek açma zamanı Mart ve Nisan ayıdır. Meyvelerinin olgunlaşması ise sonbahar mevsimidir. Abdestbozan otundan siyah ve yeşil boya elde edilmektedir. Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgelerinde orman içi alanlarda ve üç yüz metre yüksekliğe kadar olan yerlerde yetişmektedir.

Abdestbozan otunun Faydaları: Vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.

Halk arasında bu bitki “geven” adıyla da anılmaktadır. Şifalı bitkiler içerisinde yer alan ve ilginç bir ismi olan bu bitki, tıp tedavisinde kullanılmaktadır.

Abdestbozan otu nasıl kullanılır: Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozan otundan siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozan otu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir.

What do you think about this article?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Abdestbozan Otunun Faydaları için yorumda bulun

    Abdestbozan Otunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Abdestbozan Otunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.