ABD’nin Daha Fazla Yabancı Çalışana İhtiyacı Var

İç Güvenlik Bakanlığı, 30 Eylül’den önce şirketler için ek 15 bin H-2B vizesi çıkartacaklarını duyurdu. Bakan John Kelly, gelişmeyi ‘bir kerelik artış’ olarak niteledi.

Trump yönetimi “Amerikalı işe al” kampanyasını teşvik ediyor ve daha kısıtlı göçmen politikası çağrısı yapıyor. Yabancı çalışan işe alabilmek için işverenler yeterli sayıda“yetenekli, nitelik sahibi ve istekli” Amerikalı çalışan olmadığını göstermek zorunda. H-2B programı geleneksel olarak yılda 66 bin vize veriyor. 33 bini Ekim-Mart, geri kalan da Nisan-Eylül dönemi için ayrılmış durumda.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göreyse bu rakam geçen yıl 85 bini buldu. Kongre, ülkelerine dönenlerin vizelerini uzatmadı. Turizm ve sanayi gibi mevsimsel işçilere dayanan sektörler boşluğu doldurmak için zorlandıklarını belirtiyor.

Başkan Donald Trump H-2B programını Florida’daki özel kulübünün çalışanları için kullanıyor. Trump, Ocak ayından bu yana Florida’da önemli konuklar ağırlıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. ABD’nin Daha Fazla Yabancı Çalışana İhtiyacı Var için yorumda bulun

    ABD’nin Daha Fazla Yabancı Çalışana İhtiyacı Var için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’nin Daha Fazla Yabancı Çalışana İhtiyacı Var için ilk yorumu yapabilirsin.