ABD’ye Olumsuz Bakış, Türkiye’de Yüzde 28 Arttı

BBC Dünya Servisi’nin yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre Türkiye’de bu oran yüzde 36’dan yüzde 64’e çıktı. Anketlere göre Türkiye’de ABD’ye olumsuz bakış 3 yılda yüzde 28 arttı.

Kanada, dünya genelinde “etkisi en olumlu ülke” olarak öne çıkarken, ABD “en olumsuz bakılan ülke” sıralamasında listenin başlarında yer aldı. ABD’ye olumsuz bakış 6 puan artarak yüzde 49’a çıktı, olumlu bakanların oranı da 5 puan düşüşle yüzde 34’e indi. Genel olarak araştırmaya katılanların yalnızca üçte biri, ABD’ye karşı ‘olumlu bakış açısına sahip olduklarını’ söyledi.

İngiltere’de ABD’ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42’den yüzde 64’e, İspanya’da yüzde 44’ten yüzde 67’ye, Fransa’da yüzde 41’den yüzde 56’ya çıktı.

Latin Amerika ülkelerindeki oranlar da Washington’ın gözden düştüğüne işaret ediyor.

Meksika’da ABD’ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42’den yüzde 59’a, Peru’da yüzde 29’dan yüzde 49’a çıktı.
Rusya’daki oranlar da benzer bir seyir gösterdi.

Ülkede ABD’ye olumsuz bakanlar yüzde 55’ten yüzde 64’e çıkarken, Washington’un dünyaya etkisinin olumlu olduğunu düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 7 oldu.

Pakistan’da ABD’ye karşı olumlu bakanların oranı yüzde 39’dan yüzde 20’ye, Hindistan’da yüzde 43’ten yüzde 33’e, Kanada’da da yüzde 80’den yüzde 73’e düştü.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. ABD’ye Olumsuz Bakış, Türkiye’de Yüzde 28 Arttı için yorumda bulun

    ABD’ye Olumsuz Bakış, Türkiye’de Yüzde 28 Arttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’ye Olumsuz Bakış, Türkiye’de Yüzde 28 Arttı için ilk yorumu yapabilirsin.