Amerika’da Ehliyet Almak

Öncelikle Türkiye’deki ehliyet genellikle çoğu eyalette kabul edilse de bazı eyaletlerde kabul edilmediği oluyor. Eğer göçmen olarak ABD’ye göç ettiyseniz kısa sürede ehliyet almanızı tavsiye ediyorum zira Türkiye’deki ehliyetiniz kabul edilse de bu süre 6 ay olarak geçerli.

Ehliyet almak her eyalette farklı işlemlerde oluyor. Çoğu eyaletin kendine ait yasası var, yani değişiklik gösterebiliyor. Ben bu makalemde ülke genelindeki süreçten bahsedeceğim.

ABD’de sürücü ehliyeti veren kurumun adı ” Department of Motor Vehicles” (Motorlu Taşıtlar Dairesi) ‘dir.

Ehliyet almak için ne kadar ücret ödenir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde ehliyet alabilmek için yazılı teste 30 dolar, yol testine 35 dolar ve ehliyet için de 50 dolar olmak üzere toplamda 115 dolar ödeme yapılıyor. Eğer yazılı testi ya da yol testini geçemez ve tekrar almanız gerekirse bu sınav ücretlerini yeniden aldığınız her sınav için ayrıca ödemeniz gerekiyor.

Ehliyet başvurusu için gerekli belgeler

Başvuru formu ve SSN; başka bir şey yok 🙂 . Eğer SSN yoksa veya öğrenciyseniz okulunuzdan alacağınız mektupla Social Security Office’e giderek bir denial letter çıkartmanız gerekmekte.

Öğrencilerin Amerika’da ehliyet almaları için gerekli belgeler

– Pasaport
– Okulunuzdan Department of Motor Vehicles’a verilmek üzere almanız gereken mektup
– Social Security Office’den almanız gereken denial letter
– Adres bilginizi kanıtlar nitelikte telefon faturası, kira sözleşmesi veya banka işlem makbuzu
– Customs and Border Protection’dan online alabileceğiniz I-94 Information çıktısı
– Yazılı test bedeli olarak 30 dolar nakit para (kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz)
– Class D, M, or D/M License and ID Card Application formu

Green Card sahiplerinin ehliyet almaları için gerekli belgeler

– Green Card veya pasaport
– SSN
– Adres bilginizi kanıtlar nitelikte telefon faturası, kira sözleşmesi veya banka işlem makbuzu
– Yazılı test bedeli olarak 30 dolar nakit para (kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz)
– Class D, M, or D/M License and ID Card Application formu

Amerika’da ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

Gelelim asıl konuya; bazı eyaletlerde adı Department of Motor Vehicles (DMV) ya da bazı eyaletlerde ise adı Registry of Motor Vehicles (RMV) merkezine giderek işe başlıyoruz.

İçeri girdiğimizde kapıdaki görevli yapmak istediğiniz işleme göre sizi yönlendiriyor. Eğer ehliyet başvurusu yapacaksanız size orada Class D, M, or D/M License and ID Card Application form olarak adlandırılan bir sayfalık formu da daha önceden doldurup çıktısını alarak yanınızda götürmediyseniz veriyor. (Class D, M, or D/M License and ID Card Application formu indir = https://vebu.net/class-d-m-dm-license-and-id-card-application-form.pdf – Örnek form, Massachusetts eyaleti için geçerlidir.)

Ardından Learner’s Permit ve ehliyetiniz üzerinde kullanılmak üzere bir fotoğrafınızı çekiyor, fotoğrafı beğenmezseniz tekrar çektirebiliyorsunuz. Tüm bu işlemlerin ardından görevli, yazılı testi alıp almak istemediğinizi soruyor. Eğer yazılı testi aynı gün almak istemiyorsanız, çalışıp teste hazırlıklı girmek istiyorsanız 5 dolar karşılığında sahip olabileceğiniz bir kitapçık mevcut. Merkezin kendi internet sitesinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Testte toplam 25 soru var, bunları 18ini doğru cevaplamalısınız. Testi hemen almak istediğinizi söylerseniz 30 dolar test bedelini ödedikten sonra size üzerinde numara olan bir kağıt vererek içerisinde 4 adet dokunmatik ekrana sahip bilgisayar bulunan test odasına gönderiyorlar. Dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayar karşısında görevlinin size verdiği numarayı girerek sınava başlıyorsunuz. Aynı zamanda bu numara eğer sınavı geçerseniz Learner’s Permit üzerinde de yer alacak ve ehliyetinizi aldığınızda ehliyet numaranız olacak. Yazılı sınav İngilizce ve İspanyolca; önceden belirtirseniz Türkçe de girebilirsiniz.

Sınavı geçtikten sonra size verilen Learner’s Permit adlı belge iki yıl geçerli. Yani bu belge ile iki sene ehliyet almadan araç kullanma hakkına yanınızda ehliyeti olan birinin bulunması şartıyla sahipsiniz. Yazılı testi geçtikten sonra yol testi için online randevu almanız gerekiyor ayrıca yol testi ve ehliyetiniz için de ödeme yapmanız gerekiyor.

___

Yukarıda Amerika genelinde bilgiler verdikten sonra eyalet bazında da bazı detaylar iletmek istiyorum…,

California’da ehliyet almak

California’da ehliyet ücreti 33$ . Türkçe sınav seçeneği mevcut, sınavı geçince internetten direksiyon testi randevusu almalısınız.

DMV – California çıkmış Türkçe ehliyet sürücü sınavı sorularını indir;
http://vebu.net/Ehliyet-CA.zip

Delaware’de ehliyet almak

Delaware ehliyet sınav soruları : dmv.de.gov/sampledlexam/sampledlexam.ejs?command=SampleDLExamHome

Florida’da ehliyet almak

Ehliyet için ödemeniz gereken ücret 48$ . Sınavda 50 sorunun en az 40 tanesini doğru cevaplamalısınız. Sınavı geçemezseniz aynı gün + 10$ ödeyerek tekrar sınava girebilirsiniz.

Maryland’de ehliyet almak

3 saatlik alkol ve uyuşturucu eğitimi sertifikası almalısınız (ücreti yaklaşık 50$). Ehliyet ücreti 72$.

Massachusetts’te ehliyet almak

Massachusetts eyaletine öğrenci veya turist olarak geldiyseniz Türkiye’deki ehliyetiniz 1 yıl boyunca geçerlidir. Fakat göçmen olarak geldiyseniz en kısa sürede Massachusetts ehliyetine başvurmalısınız.

New Jersey’de ehliyet almak

Türkiye ehliyetiniz varsa sadece yazılı sınava girmeniz yeterli. Sorulan 50 sorudan 40’ını doğru cevaplamalısınız. Ehliyet ücreti; eğer Türk ehliyetiniz varsa 10$; yoksa 35$. İngilizceniz yeterli değilse artı 250$ ödeyerek Türkçe tercümanla da sınava girebiliyorsunuz.

New York’ta ehliyet almak

Ehliyet ücreti 70$. Direksiyon sınavında kendi arabanızla gelmeniz gerekiyor. Yoksa da kurslar araba veriyor.

Ohio’da ehliyet almak

Sınavda 40 soru soruluyor, en az 32’sini doğru cevaplamalısınız.

Texas, Houston’da ehliyet almak

Ücret 25$, İngilizce – Türkçe sözlükle sınava girebilirsiniz (digital olmayan kağıt şeklinde.)

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Amerika’da Ehliyet Almak için yorumda bulun

    Amerika’da Ehliyet Almak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Amerika’da Ehliyet Almak için ilk yorumu yapabilirsin.