Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nedir?

Anayasa Mahkemesi Bireysel başvuru nedir?

Bireysel başvuru nedir? Bireysel başvuru, temel hak ve özgürlükleri kamu gücünün işlem, eylem ya da ihmali nedeniyle ihlal edilen bireylerin diğer başvuru yollarını tükettikten sonra başvurdukları istisnai ve ikincil nitelikte bir hak arama yolu olarak tanımlanabilir.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halk oylaması ile 1982 Anayasası’nın yargıya ilişkin hükümlerinde önemli değişiklikler içeren 5982 sayılı Kanun kabul edilmiştir. Bu değişiklikler içinde en dikkat çekenlerden biri de 1960’lı yıllardan beri ülkemizde tartışılan bireysel başvuru hakkının yeni bir hak arama yolu olarak hukuk düzenimize girmesidir.

Bundan böyle kişiler, Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kapsamındaki birinin ihlal edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapabilirler.

What do you think about this article?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nedir? için yorumda bulun

    Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.