AP, Türkiye’yle Müzakerelerin Askıya Alınmasını Kabul Etti

Bu karara gerekçe olarak Anayasa değişikliğinin Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gösterildi.

Avrupa Parlamentosu’nun kararının, hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak ilk kez 2005 yılından bu yana bir AB kurumu, müzakerelerin askıya alınması için resmi çağrıda bulunmuş oldu.

Türkiye ile AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısı içeren rapor, AP Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından kaleme alınmıştı. Karar taslağında 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye’de gerçekleşen terör eylemleri kınanıyor, Türk hükumetinin sorumluları hukuk devleti ve adil yargı hakkı çerçevesinde yargılama hak ve sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Buna karşılık, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan önlemlerin temel özgürlüklerin korunması ve birçok vatandaş üzerinde “büyük çaplı, uzun vadeli, orantısız ve olumsuz etki yarattığı” görüşü not ediliyor.
Metinde, Türk vatandaşları için Schengen alanında vize serbestisinin Türkiye terörle mücadele yasalarında temel hak ve özgürlükleri güvence altına alıcı revizyona gitmediği sürece mümkün olamayacağını belirtiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

08 September 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. AP, Türkiye’yle Müzakerelerin Askıya Alınmasını Kabul Etti için yorumda bulun

    AP, Türkiye’yle Müzakerelerin Askıya Alınmasını Kabul Etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AP, Türkiye’yle Müzakerelerin Askıya Alınmasını Kabul Etti için ilk yorumu yapabilirsin.