Formula 1 Türkiye’ye Geri Dönüyor

Türkiye’nin tanıtımı için yapılan ve Avrupa’nın en iyi pistlerinden İstanbul Park F1 takvimine geri dönüyor. Tesisin işletmesini alan Intercity’nin anlaşmaya vardığı F1’in patronu Bernie Ecclestone 1 Kasım’da yapılacak seçimlerin ardından yeni hükumetin onay vermesi halinde 2016 yarışlarına dahil olacak. Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak İstanbul Park’ta yapılanlar hakkında açıklamalarda bulundu.

3 yılda 110 milyon liralık yatırımla İstanbul Park pistini yeniden yapılandıran Intercity, F1’in patronu Bernie Ecclestone ile anlaşmaya vardı. 2016 takvimine dahil olmak için Aralık 2015’e kadar kendilerine süre verildiğini belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Yeni hükumet kurulunca ve 13,5 milyon dolarlık anlaşmayı onaylarsa yarışları yeniden başlatacağız. Talep edilmesi halinde paranın üstünü biz ödeyeceğiz” dedi.

Tesise 3 yeni pist eklediklerini aktaran Vural Ak, Uluslararası Motor Sporları Federasyonu (FIA)’dan tebrik aldıklarını belirtti. Yeni pistlerle birlikte 3 yarış organizasyonu düzenleyeceklerini belirten Ak, “Bunlar Clio Cup, Caterham Cup ve Porsche GT3 Trophy Cup şeklinde olacak. Burada ki amacımız yeni pilotlar yetiştirmek. Bunun yanında tesiste trafik bilincini arttırmak için dersler veriyoruz. Yıllık 45 bin üniversite öğrencisine ders verebileceğiz. Yıllık 500 avro veren herkes bu yarışlara her hafta sonu katılacak ve kendini geliştirecek. Buradan çıkan pilotlar bizi F1’de temsil edecek” şeklinde konuştu. Ak, ayrıca tesisin her anlamda 250 gün dolu olduğunu belirterek hedeflerinin 300 gün olduğunu söyledi. Önümüzdeki aylarda ise en büyük 2-3 organizasyon daha getireceklerini açıkladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Formula 1 Türkiye’ye Geri Dönüyor için yorumda bulun

    Formula 1 Türkiye’ye Geri Dönüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Formula 1 Türkiye’ye Geri Dönüyor için ilk yorumu yapabilirsin.