General Electric, Baker Hughes’ı Satın Aldı

General Electric, 7,4 milyar Dolar ücret karşılığında petrol sahaları hizmeti sağlayan Baker Hughes firmasının New York Borsası’nda işlem gören hisselerinin dışında kalan yüzde 62.5 hissesini satın aldı.

Böylelikle General Electric, sektörün en büyük oyuncusu Schlumberger’in ardından petrol sahaları hizmetlerinde dünyanın en büyük 2. firması oldu. GE ve Baker hughes tarafından açıklamaya göre birleşme, “petrol ve gaz alanında ekipman, servis ve dijital çözümleri bir araya getirdiği” için dünyanın ilk ve tek örneği niteliğinde.

Birleşme öncesi 90 ülke geneline yayılan Baker Hughes, General Electric sayesinde 120 ülkeye ulaşabilecek. Toplam personel sayısı da iki misli artarak 70 bin civarına ulaşan firmanın CEO ve Başkan koltuğunda ise General Electric’in petrol ve gaz operasyonlarının başında bulunan Lorenzo Simonelli oturacak. Yönetim Kurulu’ndaki 14 üst düzey yöneticiden 5 tanesi ise Baker Hughes kökenli olacak.

Şirket, 2020 yılı itibarıyla Houston’da bulunan 40 tesisten bazılarını kapatacağını ve 2020 yılı itibarıyla operasyon giderlerinden yıllık 1.2 milyar dolar tasarruf etmeyi bekliyor. Yeni Baker Hughes şirketinin yönetim merkezleri ise Londra ve Houston’da bulunacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. General Electric, Baker Hughes’ı Satın Aldı için yorumda bulun

    General Electric, Baker Hughes’ı Satın Aldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak General Electric, Baker Hughes’ı Satın Aldı için ilk yorumu yapabilirsin.