GRE (Graduate Research Examination) Sınavı

GRE (Graduate Research Examination) sınavı, Amerika’da Mühendislik ve Sosyal Bilimler alanlarında yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Sınav altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm her zaman iki farklı kompozisyon içermektedir. Diğer beş bölüm iki tane sözel, iki tane sayısal ve bir tane de deneysel bölüm içermektedir. Deneysel bölüm sözel ya da sayısal olabilir. Buna ETS karar verir. Sınava giren kişinin bunu sınavdan önce bilme ihtimali yoktur. Deneysel bölüm sonucu sınav sonucuna etki etmez.

2011 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır. Bilgisayarda cevaplandırılan sorulardan oluşan sınavın süresi yaklaşık 3 saat 45 dakikadır. Mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken sınavdır.

GRE revised ile yapılan değişiklikler:
– Sözel (Verbal) bölümde verilen paragrafları analiz etme soruları
– Sayısal (Quantitative) bölümde sorulan problemlerin gerçek hayat senaryoları üzerinden sorulması ve ekranda bir hesap makinesinin olması
– Verilen süre içinde cevapları değiştirme, işaretleyip tekrar dönme seçenekleri

GRE (Graduate Research Examination) Testinin İçeriği

Ölçme Soru Sayısı Süre
Yazma
(İki ayrı zamanlı
kısımdan oluşan
analitik yazma)
Bir durum analizi
Bir konu analizi yapma
30’ar dakika
Sözel Muhakeme
(İki Bölüm)
Her bölüm 20’şer soru 30’ar dakika
Sayısal Muhakeme
(İki Bölüm)
Her bölüm 20’şer soru 35’er dakika
Puan verilmez¹
Araştırma²

1. Puanlanmayan bölüm : Yazma bölümünden sonra farklı sıralamalarda çıkabilir. İlerki sınavlar için soru hazırlamaya yönelik sorulan sorulardır.
2. Araştırma soruları ise her zaman en son çıkan bölümdür. ETS araştırmaları için kullanılacak veri toplama amacıyla sorulan sorulardır.

GRE (Graduate Research Examination) testine kayıt olma

ets.org adresine girerek veya 31-320-239-540 numaralı telefonu arayarakkayıt olabilirsiniz. Test gününden en az 3 hafta önce başvuru formunu doldurarak postayla da kayıt yaptırabilirsiniz.

GRE (Graduate Research Examination) ücreti ve geçerliliği

Test ücreti 195$’dır. Test günleri ve test merkerezlerine ets.org/gre/revised_general/register/centers_dates/ adresinden göz atabilirsiniz.

GRE sınavının geçerliliği 5 (beş) yıldır. “Score Select” seçeneği ile başvurmayı düşündüğünüz üniversitelere, son 5 yılda girdiğiniz tüm GRE sonuçlarınızı VEYA seçeceğiniz bir veya birkaç yıla ait GRE sonuçlarınızı VEYA sadece en son girdiğiniz GRE sınav sonucunuzu gönderebilirsiniz.

GRE (Graduate Research Examination) testi gününü değiştirme ve testin iptali

Test gününden 4 gün önce kaydınızı iptal etmek veya test gününüzü değiştirmek için GRE hesabınızı kullanabilir veya telefon ile iletişime geçebilirsiniz. Testin iptali 4 gün önce yapılırsa, test ücretinin sadece yarısı iade edilir. Bu süre test gününü ve iptalini istediğiniz günü içermez.

Test günü değiştirme ücreti 50$’dır. Test gününüzü değiştirmek veya tamamen iptal etmek için ets.org/gre/revised_general/register/change sayfasını inceleyebilirsiniz. Test gününüzü 1 yıldan daha ileri bir tarih ile değiştiremezsiniz.

Posta veya e-posta yoluyla ya da test merkezinde, test günü değişimi veya test iptali yapılamaz. GRE revised ile GRE konu testi kayıt ve ücretleri bir diğeri için kullanılamaz veya değiştirilemez.

GRE (Graduate Research Examination) testi sonuçlarını öğrenme

Testin bitiminde sözel ve sayısal bölümlerden aldığınız resmi olmayan sonuçlarınızı görebilirsiniz. Test gününden 10-15 gün sonra sonuçlarınız seçtiğiniz okul / kurumlara gönderilir.

Teste Tekrar Girme : 21 günde 1 kez, ancak 12 aylık sürede 5 kez olmamak şartıyla teste tekrar girebilirsiniz.

Sonuçları Gönderme : ETS 4 okul veya kuruma ücretsiz sonuç raporu gönderir. Sonucunuzu, daha fazla okul veya kuruma göndermek isterseniz her ek adres için 27$ ödemelisiniz.

What do you think about this article?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. GRE (Graduate Research Examination) Sınavı için yorumda bulun

    GRE (Graduate Research Examination) Sınavı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak GRE (Graduate Research Examination) Sınavı için ilk yorumu yapabilirsin.