Green Card ile Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Amerika’ya Green Card ile giriş yapıp bir işe başladığınız andan itibaren askerliğinizi erteleyebiliyorsunuz. Eğer çalışmıyorsanız ve işsizlik yardımı alıyorsanız yine erteleme hakkınız oluyor. Ayrıca bu başvuru için 38 yaşından küçük olmalısınız.

Askerlik Tecili için gerekli belgeler:

1. Başvuru Dilekçesi (Bu belgenin ekinde sunulmaktadır.)
2. 2 adet fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.)
3. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
4. T.C. pasaportu aslı ve işlemli tüm sayfalarının fotokopileri
5. ABD’deki oturma ve çalışma izni aslı ve fotokopisi
6. Yabancı ülke vatandaşlığına da sahip olanların geçerli yabancı ülke pasaportu ve vatandaşlık belgesinin aslını da ibraz etmeleri gerekmektedir.
7. İş yazısı (Çalışanlar için)

Başvuru yapmak için öncelikle www.konsolosluk.gov.tr adresine girip sağ üst bölümdeki e-randevu kısmından randevu almalısınız.

Konsolosluğu gittiğinizde askerlik gişesi için sıra almalısınız. Sırayı beklerken form dolduruyorsunuz. Ardından yaklaşık yarım saat sonra doldurduğunuz form ve daha önceden hazırladığınız belgeleri teslim ediyorsunuz, size bir makbuz veriyorlar ve işiniz burada bitiyor. Verdiğiniz adrese ise yaklaşık 2-3 hafta sonra, askerliğinizin ertelendiğine dair belge geliyor; tüm süreç bu kadar…

What do you think about this article?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Green Card ile Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Green Card ile Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Green Card ile Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.