Kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol; hayat kalitemizi belirleyen önemli bir tür kimyasaldır. Sürekli takip edilmesi ve gerektiğinde düşürülmesi gerekmektedir. Kolesterolün yüksek olması, atardamardaki biriken maddelerin normalden fazla olduğu anlamına gelir. Biriken bu maddeler, felç ve kalp krizi riskini arttırır. Yaşamımızda yapacağımız bazı değişiklikler ve ilaç yardımıyla kolesterolümüzü kontrol altına alabiliriz…

Yemek Alışkanlığı

Vücudumuzdaki yağ oranını azaltmamız gereklidir. Özellikle fast food, yağlı et ve peynirden uzak durmalısınız. Bunun yerine daha küçük bir parça et ve bol miktarda sebze tüketmeliyiz. Dondurma gibi yağ oranı fazla olan yiyecekler yerine ise meyve tercih edebilirsiniz.

Egzersiz

Kolesterolün düşmesini sağlayan en etkili yöntemlerden birisi de egzersiz yapmaktır. Ortalama yarım saat ve haftada en az 3 kere spor yapılmalıdır. Üstelik spor salonlarına da gitmenize gerek yok. Merdiven inip çıkmak, tempolu yürüyüş ve ip atlamak en basit yapabileceğimiz spor çeşitlerindendir. Bunu herkes, her yerde kolaylıkla yapabilir.

İlaçların düzenli kullanılması

Piyasada çok fazla miktarda kolesterol ilacı bulunmakta. Bu konuyla ilgili mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayınız. Ancak yaşam şeklinizin değişmesi gerektiğini unutmayın. İlaca bir defa başlandıktan sonra devamlı kullanmak gerekebilir. Bu ilaçlar hayat kurtardığı için günlük rutin işler arasına girmelidir ve her gün alınmalıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Kolesterol nasıl düşürülür için yorumda bulun

    Kolesterol nasıl düşürülür için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kolesterol nasıl düşürülür için ilk yorumu yapabilirsin.