Portakal Yağının Faydaları ve Özellikleri

Portakal yağının bir çok faydası arasında kısaca şunları söyleyebiliriz… Sakinleştiricidir, stres ve yorgunluk durumlarında insanı rahatlatır. Cilde sürüldüğünde canlılık ve rahatlama hissi verir. Kuru ciltleri nemlendirici etkisi vardır. Diş etlerini güçlendirir ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Tonik olarak kullanılabilir ve cildin sıkılaşmasına katkıda bulunur.

Kan dolaşımını düzenlemeye yarar. Selülitleri bu özelliği sayesinde yok eder. Sivilce ve akne izlerini tamamen geçirmek için kuvvetli bir yönü mevcuttur. Mide rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır, midenin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Romatizma hastalıklarına karşı ağrıyı azaltma etkisi vardır. Yara ve yanıkların tedavisinde etkin şekilde rol alır. Soğuk algınlığı, nezle ve gripte vücut direncini arttırmak için kullanılır.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağını iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi; yarım fincan suya 3 damla yağ damlatılarak günde 3 defa içilebilir.

İkincisi ise; cilde masaj yapılarak sürülebilir. Cilt için kullanırken nemli pamuk ile cilt temizlenmelidir.

Bu arada; yoğun bir kıvamda olan portakal yağı cildi tahriş etme özelliğine sahiptir. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yutulmasına neden olduğu için ışığa aşırı duyarlılığa sebep olabilir. Cilt üzerinde alerjiye neden olabilir. Mide, gastrit ve ülser rahatsızlığı olanlar ise kesinlikle portakal yağı kullanmamalıdır.

What do you think about this article?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Portakal Yağının Faydaları ve Özellikleri için yorumda bulun

    Portakal Yağının Faydaları ve Özellikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Portakal Yağının Faydaları ve Özellikleri için ilk yorumu yapabilirsin.