Re-entry Permit (I-131) Nasıl Alınır?

Green card kazanarak Amerika’ya gittiniz fakat ilk gittiğinizde çok kalmadan geri dönmek istiyorsunuz. Türkiye’de halletmeniz gereken işler veya bitirmeniz gereken bir okul var diyelim. Bu işlerinizi tamamlamadan Amerika’ya yerleşmeyi düşünüyorsunuz. İşte bu noktada Re-Entry Permit devreye giriyor.

Bazı kişiler green card kazandığı zaman 6 (altı) ayda bir giriş-çıkış yaparak sonsuza kadar Amerika vizesine sahip olacağını düşünüyor. Fakat böyle bir şey söz konusu değil. İlk 1-2 giriş – çıkışlarınız sorun olmayabilir fakat bunu sıklaştırdığınız zaman havalimanındaki memurlar size sorular sorabilir ve hatta green cardınıza el konulabilir, böylelikle de Amerika’ya giriş yapamayabilirsiniz.

İşte bunun önüne geçmek için size bir hak tanınıyor. Zaten ülke değiştirdiğininiz onlar da farkındalar. Yeni bir ülkeye, yeni bir hayata hemen alışamayabilirsiniz veya halletmeniz gereken işler için ülkenize dönmeniz gerekebilir. Bu haktan toplamda 3 kez yararlanabiliyorsunuz. İlki 2 yıl; ikinci de 2 yıl; ve son olarak 1 yıl daha izin alabiliyorsunuz. Fakat ikinci ve üçüncü kez izin almak o kadar da kolay değil, çok geçerli sebepleriniz olmalı (sağlık sorunu, ameliyat, Amerika’da olmayıp da Türkiye’de olan bi şeye ihtiyacınız olması vs… gibi). O yüzden bir kez bu hakkınızdan yararlandıktan sonra çokta zorlamamınızı tavsiye ediyorum.

Bu belgeyi alabilmek için I-131 formu doldurularak, fotoğraf ve ücret ile beraber Nebraska’daki göçmen dairesine yollamalısınız. Başvuru yapmak için Amerika’da olmalısınız, Türkiye’den başvuramazsınız.

Doldurmanız gereken Re-Entry Permit I-131 formunu indirin; https://vebu.net/i-131.pdf

Re-entry Permit Formu Nereye Gönderilir?

Formu doldurduktan sonra posta yoluyla şuradaki adreslerden size uygun olan birisine göndermelisiniz; https://www.uscis.gov/i-131-addresses

Örneğin;

USCIS Nebraska Service Center
P.O. Box 87131
Lincoln, NE 68501-7131

Ortalama 1-1,5 ay içerisinde Biometrics randevu tarihiniz posta yoluyla tarafınıza bildiriliyor. Biometrics randevusundan sonra Amerika’yı terk edebilirsiniz. Bundan önce terkederseniz başvurunuz reddedilir.

Re-entry Permit Ücreti Ne Kadardır??

Re-entry Permit ücreti 660$ ‘dır.

Biyometrik Belgeleri Teslim Etmek İçin Nebraska’ya Gitmek Gerekiyor Mu?

Hayır Nebraska’ya gitmek zorunda değilsiniz. ASC (Application support center) ‘lere teslim edebiliyorsunuz. Eyaletinizdeki ASC (Application support center) ‘lara bakmak için; https://egov.uscis.gov/crisgwi/go?action=offices.type&OfficeLocator.office_type=ASC

Aklıma gelen son bir kaç bilgiyi daha aktarayım. Re-entry permit için SSN gerekmiyor. Re-entry permit süresi dolmadan Amerika’ya giriş yapabilirsiniz, hiçbir sorun olmaz.

Merak ettiğiniz soruları konu altından yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 1. Bülent says:

  Teşekkürler

 2. Vahid says:

  7-8 ay Amerikada devamli yasadiktan sonra Turkiyede Uzmanlik icin permit almak ne kadar kolay olur?

 3. yağmur says:

  peki 5 yıl kaldıktan sonra tr de tekrar cardımızla abd ye girebilirmıız bir defa girmiştim abd ye cardımızı almak için sık sık gr çk yapmadık sorun olur mu rapor fln götürsek olur mu amelyt olmuştuk annem onun belgelerini yanımda götürsem sorun olur mu?

 4. yağmur says:

  ordaki yaşayan arkadaşımız bizim adımıza permit için başvurabilir mi? biz tr deyken

 5. gamze says:

  merhaba
  reentry permit için formu Türkiyeden gönderbilirmiyim?
  Orada çok uzun kalamam ne yapmam gerek? İşlen-mleri hızlandırmanın bir yolu varmıdır?
  Biz 3 kişilik aileyiz herbirimiz için mi ücret ödeyeceğim?
  Teşekkür ederim.

 6. ilhan says:

  merhaba 21 kasımda texas san antonio ya gidiyorum. Permit yapıcam ama 29 aralık da tekrar dönmem gerekiyor. 38 günde biometric randevusu gelir mi? Bu konuda bilginiz var mı ? ikincisi bu formu doldurup wallmartlardan 660 $ değerinde çek oluşturup dosyanın içine atıp mı göndereceğiz? Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Okan Çetin says:

   Merhaba Sayın İlhan;

   Evet yaklaşık 3-4 hafta gibi bir sürede biometric randevunuz belli olacaktır. Diğer bir sorunuz için de aynen dediğiniz gibi wallmarttan çek oluşturup gönderemeniz yeterli olacaktır.