Yüksek Kiraya Sahip Kentlerde Evsizlerin Sayısı Artıyor

Amerika’daki evsiz sayısı, 2015-2016 yılları arasında yüzde 3 oranında azaldı fakat 13 eyalette ve başkent Washington’da evsiz sayısında artış kaydedildi. Evsiz sayısının arttığı eyaletlerden biri de California. California, Los Angeles’da evsiz sayısı yüzde 23 oranında arttı.

Evsizliğin nedenlerinden biri, yoksulluk oranının yüksek olduğu bölgelerde kiralık konut arzının kısıtlı olması. Ekonomi güçlendikçe kira piyasasındaki alım gücü artıyor. Kiralar artınca alım gücü azalıyor. Los Angeles’ta kiralar 100’er, 200’er dolar yükseliyor. Oysa kimsenin aldığı maaş bu oranları yakalamaya yetmiyor.

Los Angeles’taki sahil semti Venice’te evsizlerin kurduğu kamplarla birkaç milyon dolarlık malikaneler yan yana varlıklarını sürdürüyor. Semt sakinleri, arka bahçelerinin evsizler tarafından tuvalet olarak kullanılmasından şikayetçi.

Los Angeles ve başka kentlerde benimsenen projelerden biri, ”Önce Barınma.” Proje çerçevesinde evsizler, zorunlu ebeveynlik derslerine katılma ya da uyuşturucu bağımlısı olmama gibi şartlara bakmaksızın kalıcı konutlara yerleştiriliyor.

Los Angeles kent yönetimi, yeni konut inşasına ve mevcut binaların evsizler için kalıcı konuta dönüştürülmesine yoğunlaşarak projeyi genişletmeyi amaçlıyor.

What do you think about this article?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. Yüksek Kiraya Sahip Kentlerde Evsizlerin Sayısı Artıyor için yorumda bulun

    Yüksek Kiraya Sahip Kentlerde Evsizlerin Sayısı Artıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüksek Kiraya Sahip Kentlerde Evsizlerin Sayısı Artıyor için ilk yorumu yapabilirsin.